Wang 2024 JAMA GLP-1 Receptor Agonists and Colorectal Cancer Risk in Drug-Naive Patients With Type 2 Diabetes, With and Without Overweight/Obesity
Autorzy publikacji wykorzystali platformę TriNetX do dostępu do zanonimizowanych elektronicznych kart pacjentów w liczbie 101,2 miliona, w tym 7,4 miliona z T2D z 59 organizacji opieki zdrowotnej z 50 stanów USA. Wbudowane funkcje analityczne TriNetX pozwalają na analizę na poziomie pacjenta, raportując jednocześnie dane na poziomie populacyjnym.
Badano związek pomiędzy agonistami receptora GLP-1 a ryzykiem raka jelita grubego u pacjentów z cukrzycą typu 2, zarówno z nadwagą/otyłością, jak i bez. Wyniki sugerują, że stosowanie agonistów receptora GLP-1 może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego u tych pacjentów. Odkrycia te podkreślają potencjalne korzyści wynikające z terapii agonistami receptora GLP-1 w zapobieganiu rozwoju raka jelita grubego u pacjentów z cukrzycą typu 2, niezależnie od występowania nadwagi lub otyłości. Te doniesienia mogą mieć istotne konsekwencje w kontekście strategii leczenia i zapobiegania powikłaniom onkologicznym u osób z cukrzycą typu 2 i otyłością.
Warto zwrócić uwagę, że istotności statystycznej na korzyść GLP-1RA nie wykazano dla porównania z DDPi, czyli lekami, które również działają za pośrednictwem GLP-1. Oczywiście na razie mamy zbyt mało danych by wyciągać wnioski, ale może jednak zmniejszenie nasilenia stanu zapalnego (co wykazano zarówno w badaniach Saxendy jak i Wegovy) ma swoje znaczenie. Badania na zwierzętach wskazują również na inne mechanizmy związane z działaniem przez receptor GLP-1.